Idag har vi haft påsktema tillsammans i alla patrullerna.

Först fick vi ta av oss skorna och sedan gå ned i källaren. På en station fick vi våra fötter tvättade och på en annan station fick vi träffa Petrus som förnekade att han kände Jesus. På den tredje stationen fick vi höra om Jesus som blev slagen och fick bära sitt eget kors till Golgata. Där fick vi också prova på att hjälpas åt att bära varandra.

Uppe i kyrksalen fick vi höra att de lagt Jesus i en grav och rullat för en stor sten, sen kom några kvinnor inrusande och ropade att stenen var borta och Jesus var inte kvar i graven. Han var uppstånden från de döda!

Vi fick också se hur allt mörkt och dåligt i våra liv kan förvandlas och bli rent igen om Jesus får komma in.

Och så fick vi gott fika! Smaskiga muffins med påskgodis på.

Påskmuffins1 Påskmuffins 2 Påskmuffins 3